SharON – szansą na rozwój koncepcji ekonomii współdzielenia
Z dniem 1 grudnia 2017 r. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. rozpoczęła realizację projektu pn.: ”Opportunities for European Entrepreneurs in the Sharing Economy” w skrócie SharON. Projekt finansowany jest w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw 2014-2020 COSME (Programme for the Competitiveness of Enterprises and small and medium-sized enterprises). Projekt trwa 24 miesiące.
Projekt realizowany jest w konsorcjum, do którego należy sześć instytucji z pięciu państw europejskich tj.:
- Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Polska; woj. kujawsko-pomorskie)
- Unione Regionale delle Camere di Commercio Industria (Włochy; region Trydent-Górna Adyga),
- Artigianato e Agricoltura del Veneto (Bułgaria),
- BIC Bratislava. Spol. S.R.O.(Słowacja),
- Tartu Science Park Foundation TSP (Estonia),
- DELab Uniwersytet Warszawski (Polska; woj. mazowieckie).
Cele projektu:
- zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat korzyści wynikających z ekonomii współdzielenia (sharing economy);
- opracowanie programu doradczego dla MŚP, które działają w oparciu o sharing economy;
- uświadomienie lokalnym władzom potencjału sharing economy, by wspierały działania start-upów, które go wykorzystują;
- zwiększanie świadomości, jak istotna jest współpraca między członkami społeczeństw oraz szerzenie dobrych praktyk i nowo zdobytej wiedzy.
Grupa docelowa
Grupą docelową projektu są przedsiębiorstwa, w szczególności firmy i grupy osób, które reprezentują wspólne platformy biznesowe i społeczne w zakresie ekonomii współdzielenia. Sektory objęte tym projektem to: transport, nieruchomości, fintech, żywność, edukacja i wiedza, produkcja, projektowanie, handel detaliczny, turystyka i media.
W ramach projektu zostały wyróżnione trzy kategorie grup docelowych:
- start-upy technologiczne z pomysłami, ale jeszcze bez modelu biznesowego;
- istniejące przedsiębiorstwa MŚP, firmy i organizacje (fundacje, stowarzyszenia) rozwijające wspólne inicjatywy gospodarcze i społeczne;
- dojrzałe i doświadczone podmioty w zakresie ekonomii współdzielenia, którzy posiadają sprawdzony model biznesowy, ale poszukują możliwości dalszego rozwoju swoich usług.
Zaplanowane działania
W ramach projektu zostały określone trzy fazy działania.
Faza I – Mapowanie – analiza otoczenia, inicjatyw i platform gospodarki współdzielenia w regionach partnerskich oraz identyfikacja głównych graczy wspierających inicjatywy w tym zakresie. Efektem końcowym fazy I jest Raport końcowy.
Faza II – Działania informacyjno-promocyjne – organizacja seminariów, warsztatów i szkoleń. W ramach zadania zostanie poprzedzona również ankieta (elektroniczny kwestionariusz), której celem będzie zdiagnozowanie potrzeb szkoleniowych zainteresowanych podmiotów ekonomii współdzielenia.
Faza III – Program akceleracyjny – którego celem jest wyłonienie 24 podmiotów MŚP zorientowanych na innowacje i ukierunkowanych na technologię o wysokim potencjale wzrostu oraz zapewnienie im udziału w programie doradczym szytym na miarę ich potrzeb. Ostatnim punktem programu doradczego będzie organizacja demo day, podczas którego 5 najlepszych przedstawicieli rozwiązań ekonomii współdzielenia z regionów partnerskich przedstawi swoje koncepcje przed inwestorami oraz funduszami zalążkowymi.
Uczestnicy projektu oprócz programu mentorskiego i doradczego realizowanego w trzech etapach otrzymają również wsparcie w znalezieniu źródeł finansowania komercjalizacji i wprowadzania na rynek inicjatyw z zakresu ekonomii współdzielenia.
Wszystkich zainteresowanych udziałem lub partnerstwem w projekcie zapraszamy już dziś do kontaktu:
Ewa Gross
tel.: 56 699 54 75
mail.: ewa.gross@tarr.org.pl